Olasz konyha
2006.08.14. 20:24
A mai olasz konyha eredett keresve egszen az korig, a Rmai Birodalom idejig kell visszatekintennk. Az itliai Pompei vrosban, melyet i.sz. 79-ben a Vezv elpuszttott, a XVIII. szzadban megkezdett satsok sorn tbb szz szemlyes tkezhelyet s konyht, valamint beptett italpultokat is feltrtak. Ezen satsok s a fennmaradt rsok is azt bizonytjk, hogy a mai Itlia zei Rma hagyomnyait kvetik.
Az tkezsi szoksok kialakulsban a gazdasgi, a fldrajzi s egyb tnyezk mellett ktsg kvl szerepet jtszott az olasz "letfilozfia" is. Az olaszok szeretnek enni, kedvelik a j teleket, ami nem felttlenl drgt, klnlegeset jelent. A legegyszerbb telt is olyan odaadssal, mondhatni szenvedllyel ksztik, fogyasztjk s vitatjk meg, mint a drga vendglk luxus fogsait.
Az olasz konyht rendkvli vlasztkossg s knnyedsg jellemzi. teleik ksztshez leggyakrabban olvaolajat hasznlnak, de ms nvnyi zsiradkok is kedveltek. Az orszgot hatrol tengerek bsgesen elltjk az olaszokat halakkal s rkokkal, ezen kvl llattenysztsk nagy mennyisgben biztost konyhikra szarvasmarht, brnyt, kecskt, baromfit. A vadtelek is nagy npszersgnek rvendenek, legfinomabb csemegik a vadszrnyasok s nyulak.
A leveseik kzl a legismertebbek a minesztra (minestrone) s a hsleves (brodo). Az elz sr s igen tartalmas zldsgleves, az utbbit marhahsbl, kolbszbl s sonkbl ksztik. Leveseik elmaradhatatlan ksrje a reszelt parmezn sajt.
Elteleik kzl a tsztaflk, kzismerten igen kivltsgos helyet foglalnak el. A makarnit s a spagettit mindig frissen fzik, s oliva olajjal keverik ssze. A tsztkra ltalban kevs ntetet tesznek, melyben a fszerepet legtbb esetben a paradicsom jtsza. Ezen kvl szmos tlttt tsztafljk van, amelyeket darlt hssal, klnfle ragukkal, vagy reszelt sajttal meghintve csben stve tlalnak. Zldsgekbl is szmos eltelt ksztenek. A nlunk is ismert kelbimb, padlizsn s gombaflk mellett igen kedvelt az articska is. Ezeket kretknt is tlaljk. A klnbz rizottkat s tojsteleket meleg eltelknt is ksztik.
Az olasz konyha a tengeri halak, rkok, osztrigk s csigk szmos fajtjt hasznlja fel. A homr, a languszta s a szkampi (kicsi rkok) meleg s hideg vltozata is fellelhet tlapjaikon. Halaikat roston vagy rntva, mrtssal s vajjal fzve ksztik.
A hsflket stssel, fzssel, prolssal, nyrson stssel ksztik. Marha-, borj-, brny- s szrnyasteleiket szmos vltozatban klnfle ragukkal s zldsgkrettel tlaljk. Flangolos hsflket ppgy ksztenek, mint prolt vagy vajban pirtottakat. Elszeretettel fogyasztjk a hzi nyulat, amelyet stve vagy prolva ksztenek. Az olasz hsksztmnyek kzl a leghresebbek specilisan ksztett felvgottakat (mortadella) s a klnlegesen fstlt sonkk.
A hstelekhez zldsg- s burgonyakretet tlalnak. A zldfzelkek ksztsi mdja a francia s angol konyhval megegyezik. Egyszeren ss vzben fzik meg az alapanyagokat, majd nyers vagy olvasztott vajjal, fszerezve tlaljk.
A saltaflknek nagy kultusza van az olasz konyhban. Az v minden szakban tallhat nluk friss zldsalta, ksztsknl szz olivaolajat hasznlnak, de egyb dresszingeket (nteteket) is ksztenek, melyeket leginkbb citromlvel zestenek.
Az olasz konyha, pirospaprikn kvl, valamennyi, nlunk is ismert fszerflt alkalmaz. Az zestsnl elszeretettel hasznljk a rozmaringot s az oreganot is. A klnbz telekhez ksztett mrtsoknl trekednek a szp sznekre, ezrt nem sajnljk a pnzt az egyik legdrgbb fszerre, a sfrnyra sem. tkeik zestshez, akrcsak a magyarok az olaszok is gyakran hasznlnak borokat.
Az tkezsek - a francikhoz hasonlan - szinte elkpzelhetetlenek sajtok nlkl. Sajtjaikhoz ksrknt gymlcst, hagymt vagy retekflt tlalnak. Dligymlcseik szinte minden tkezs alkalmval felbukkannak.
Az tkezseket, az egsz vilgon ismert mreg ers presszkvval zrjk. Boraik minsgvel a francik utni, elkel msodik helyet szereztk meg a vilgpiacon. (Az olasz borok - leginkbb a Chianti borok - klnlegessge a fonott veg, mely egykor az vegek srlst volt hivatott megakadlyozni.) Aperitifknt kedvelt a cinzano, az tkezs zrakkordjaknt pedig egyes terleteken elszeretettel fogyasztanak grappa-t.
Forrs: www.gourmandnet.hu
|