Francia konyha
2006.08.20. 20:11
A francia konyha alapveten a rmai kori, valamint az olasz sts-fzsi mdszereket vette t, s fejlesztette tovbb, mely utbbit fleg az uralkodi osztly ignyei indtottk el. Ebben a tevkenysgben klnsen XIV. Lajos fudvarmestere, Bchamel mrki jeleskedett olyannyira, hogy mra mr a francia lett a gasztronmia nyelve. Miutn a XVI. szzadi francia konyht a pazarls jellemezte, a kor elrehaladtval szksgess vlt nmi reformci. A modern francia konyha megszletse fel az els lpst Antoine Careme tette, aki az akkori francia klgyminiszter s I. Mikls orosz cr konyhamestere volt. t kvette Urban Dubois s Emile Bernard, akik Le Cuisine Classique cm mvkben megfogalmaztk mindazt, ami maga a szakcsmvszet: az zek fontossga, az telek lvezhetsge, a tlak s telek tetszetsgnek jelentsge. Az munkssgukat folytatta August Escoffier, aki nemcsak j teleket alkotott, de a tlals mvszett is magassgokba emelte, klnbz nemzetek teleit tvzte a francia konyha sajtossgaival.
A francia konyha egyik legjellemzbb tulajdonsga, hogy telei vajjal vagy nvnyi zsiradkkal kszlnek, ezltal knnyen emszthetek. Ehhez hozzjrul az is, hogy fszereket csak krltekinten, mrtkkel hasznlnak, akkor is leginkbb friss llapotban. Ilyenek a kakukkf, a trkony, a bazsalikom, a petrezselyemzld, a turbolya. Kedvelik mg a babrlevelet, a szerecsendit, a fahjat, a borsot, az utbbibl viszonylag sokat hasznlnak.
Konyhjuk msik - szmunkra igen kedves tulajdonsga - a vltozatossg. Elszeretettel fogyasztanak tengeri s desvzi halakat, csigkat, kagylt, osztrigt klnfle mrtsokkal. Fontos megemltetnnk, hogy a francia konyha adta a vilg hideg s meleg alapmrtsainak nagy rszt, melyeket rgebben kln szakcsok a saucier-k ksztettk. A francia alapmrtsoknak hrom f csoportja van: a vilgos, a felvert s a barna- vagy spanyolmrts. E hrom f csoporton bell talljuk a tej-, a brsonyos, a hollandi s a barni mrtst, valamint a spanyol s barna vadmrtst. A hidegmrtsok nagy csoportjba tartoznak a majonzalap mrtsok s egyb hideg mrtsok (pl. a Vinaigrette-mrts). Ezek a mrtsok knnyen tovbbfejleszthetek, ha klnbz fszerekkel vagy anyagokkal dstjuk ket.
A francik igen sokfle levest is ksztenek, zldsgleveseket, krm- s gymlcsleveseket, hsleveseket, de taln a leghresebbek a francia hagymaleves, a kagyl- s a homrleves.
A hsok kzl elssorban marhahst fogyasztanak, de szmos mdjt ismerik a borj, az r- s brnyhs elksztsnek is. A sertshsbl kszlt telek sok ms eurpai orszghoz hasonlan ritkbban szerepelnek az tlapon. A felsoroltak mellett igen kedveltek a hzi s vadszrnyasokbl, valamint a vadhsokbl ksztett finomsgok is.
A francik az tkezs befejezjnek a sajtot tekintik. Franciaorszgban mintegy hromszzfle sajtot ksztenek. Ezeket a kemny (pl. ementli), a flkemny (pl. edami, trappista) s a lgysajtok (pl. camembert) csoportjba sorolhatjuk. Nem ritka, hogy egy sajtot az elllts helyrl nevezzenek el, gy vdve annak minsgt s hrnevt, hiszen gy csak az adott terlet hasznlhatja ezt az elnevezst a termkre. Kln emltst rdemel a nemes pensszel r roquefort sajt, melynek megszletsrl mulatsgosabbnl mulatsgosabb trtnetek jrnak szjrl szjra a francik kztt. Az tkezsek vgn ltalban hromfle sajtot tallunk az asztalon, melyhez ksrknt borsot, vajat, st, almt, krtt, dit tlalnak s termszetesen a sajtokkal tkletesen harmonizl bort.
Franciaorszg a j bor hazja, kedvelik az almabort, a fehr- s vrsbort, valamint a rosbort, amelyek mind-mind Franciaorszg klnbz vidkeirl szrmaznak. A fentiek alapjn nem meglep, hogy sok tel ksztshez hasznlnak bort. A francia konyhban nlklzhetetlen a borprlat (cognac), amely psttomok s egyb telek zestsre szolgl.
A francik teleik srtshez burgonyalisztet hasznlnak, rntst ritkn alkalmaznak. A csben sts (gratinrozs) francia ksztsi md, de konyhatechnikjukban szmos ms olyan eljrs is van (pl. a szotrozs, a flambrozs, stb.), amely mind azt bizonytja, hogy az eurpai konyhamvszet alakulsban igen nagy szerepet jtszott a francia konyha. Franciaorszgban - tbb nemzethez hasonlan - tjegysgenknt vltoznak a fogsok: hres az elzszi, a provence-i, a bretagne-i konyha, de Lyon s Marseille sem szgyenkezhet.
Forrs: www.gourmandnet.hu
|